WATERLY MONITORUJE JEZIORO WIGRY

Wigierski Park Narodowy zdecydował się na monitoring jakości i czystości wody za pomocą innowacyjnego systemu Waterly.

Boje Waterly pływają w jeziorze Wigry od sierpnia 2023 roku. Zasilane słońcem urządzenia z częstotliwością co 5 minut przekazują informacje o jakości, czystości, temperaturze, natlenieniu wody.

Aleksandra Mackiewicz /Wigierski Park Narodowy/ dla TVP Białystok:
„Chodzi nam o to, żeby zbadać, mieć dodatkowe informacje na temat tego jak rzeka Czarna Hańcza wpływa na jezioro Wigry”.

W ostatnich latach doszło do dwukrotnego skażenia Czarnej Hańczy. W lipcu 2018 roku, po awarii w oczyszczalni ścieków w Suwałkach, do rzeki wpłynęło ponad 2 tys. m3 ścieków. Z Czarnej Hańczy wyłowiono wówczas 300 kg śniętych ryb. Boje Waterly przekażą informacje o zagrożeniu – dzięki temu będzie można zapobiec katastrofą ekologicznym na bardzo wczesnym etapie.

Lech Krzysztofiak / Wigierski Park Narodowy/ dla Radia Białystok:
„Waterly zapewnia pomiary powierzchni jeziora, czyli warstwy do pół metra. Lokalizacja tych boi nie jest przypadkowa. Znajdują się na wejściu i na wyjściu rzeki. Wtedy będziemy wiedzieli, w jaki sposób wody Czarnej Hańczy są modyfikowane przez te masy wody jeziora Wigry. Co wpływa i w jakim stopniu te wszystkie związki wypływają z jeziora. Dowiemy się, czy Wigry są takim osadnikiem wszystkich zanieczyszczeń, które płyną Czarną Hańczą”.

Skontaktuj się z nami!

Jak wdrożyć system Waterly w swoim obiekcie?